TOKIO – Člen japonskej sekty Óm šinrikjó, ktorá uskutočnila roku 1995 útok nervovým plynom na metro v Tokiu, sa po vyše 16 rokoch na úteku sám prihlásil na polícii. Informovala o tom agentúra Kjódo.

Štyridsaťšesťročný Makoto Hirata, ktorý sa skrýval od mája 1995, prišiel na políciu pár minút pred Novým rokom. Hirata bol jedným z troch členov sekty, ktorí boli doteraz na úteku. Na polícii sa podľa vlastných slov prihlásil, pretože už potreboval blízkosť ľudí. Polícia ho ihneď zadržala. Lídra sekty Šoko Asaharu a 12 jeho prívržencov odsúdili na trest smrti obesením. Príslušníci sekty v marci 1995 simultánne odpálili bomby s nervovým plynom sarínom na piatich staniciach metra v Tokiu. O život prišlo 12 ľudí, tisíce ochoreli. Niektorí majú dodnes vážne zdravotné následky. Hirata je podozrivý z únosu a vraždy notárskeho úradníka, ako aj zo zabitia policajta.

Náboženské hnutie Óm šinrikjó založil v roku 1984 Šoko Asahara. Extrémistická sekta sa do značnej miery zakladala na budhizme a mierne i na hinduizme. V roku 2000 sa sekta zriekla násilných činov, ospravedlnila sa obetiam a ich rodinám a premenovala sa na organizáciu Aleph. Stovky jej členov napriek tomu zostali pod dohľadom polície.